Bilans dotychczasowych zdarzeń jest tragiczny, a prognozy na przyszłość budzą nie mniejsze obawy: dachy hal kryją poważny i wciąż niedoceniony potencjał czyhający zagrożeń. Tragedia w Bad Reichenhall, gdzie hala do sportów zimowych stałą się śmiertelną pułapką dla 15 osób, nie jest odosobnionym przypadkiem.
Podobne zdarzenie miało miejsce w Polsce, gdzie w 2006 r. również runęła hala w Katowicach. Seria nieszczęśliwych wypadków związanych z zawaleniem się dachów traw do dzisiaj.
Z badań przeprowadzonych przez niemiecki urząd nadzoru technicznego TUV SUD wynika, że połowa skonstruowanych hal wykazywała daleko idące niedociągnięcia. Również inne wnioski z przeprowadzonych kontroli nie napawało optymizmem – jak stwierdzili niezależni eksperci, ryzyko zawalenia pozostaje generalnie niezmiennie wysokie przez niemal cały czas użytkowania obiektów halowych.
Bezpośrednią przyczyną ryzyka zawalenia są z reguły czynniki atmosferyczne, natomiast błędy konstrukcyjne, wady budowlane, nie dość wytrzymałe materiały budowalne i brak odpowiedniej konserwacji hal w znacznej mierze się do tego przyczyniają. Źródło: oświadczenie prasowe TUV SUD AG z maja 2006r.
Do możliwych przyczyn zalicza się zalegające masy śniegu, zatkane odpływy deszczówki, zamarznięte i skute lodem rury odpływowe oraz wiele innych czynników. To wszystko razem może prowadzić do przeciążeń, którym nie będzie się w stanie oprzeć nawet najbardziej stabilny pod względem statyki dach. Prawdopodobieństwo wystąpienia katastrofy budowlanej jest zatem bardzo duże. Dlatego lepiej działać zapobiegawczo już teraz, korzystając ze sprawdzonej koncepcji profilaktycznej – innowacyjnego systemu czujników TZU® oferowanego przez firmę Richard Jahre.
W miejscach, gdzie dotychczas regułą byłą punktowa ocena wizualna, system wczesnego ostrzegania firmy Richard Jahre oferuje po raz pierwszy nieprzerwane monitorowanie stanu dachu hal. Wraz z opracowaniem tego wyjątkowego rozwiązania i przyjęciem całkowicie nowych założeń, inżynierowie firmy Richard Jahre dokonali przełomu w kwestii stateczności.
W przypadku naszej opatentowanej nowośći na skalę światową „Made in Germany” chodzi o system czujników TZU® (monitorowanie stanu dźqigarów), któ®y bez przerwy samoczynnie kontroluje konstrukcje dachowe z drewna, stali, betonu sprężonego i żelbetu pod kątem odkształceń dachowych.
System czułych sensorów przekształca naprężenia mechaniczne na sygnały elektryczne i natychmiast włącza alarm, jeżeli wskutek np. czynników atmosferycznych lub osłabienia materiału zostaną przekroczone krytyczne wartości pomiarowe.
W hali sygnały wizualne i akustyczne ostrzegające o zagrożeniu generowane przez analizatory wartości opracowany we współpracy z firmą Siemens AG oraz Schneider; informacje są również przekazywane elektronicznie (e-mail, SMS). Dziękitemu w przypadku przeciążenia można bezzwłocznie podjąć stosowane działania.
System czujników TZU® zapewnia 100% niezawodność.
Instalacja systemów czujników TZU® znacząco przyczynia się do zapewnienia surowo wymaganego ze strony urzędów i społeczeństwa bezpieczeństwa podczas eksploatacji hali. Również w dobie obecnej przy częstym braku dostatecznych środków finansowych właściciele obiektów ponoszą i tak pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo osób odwiedzających hale i za zachowanie trwałości obiektu budowlanego.
Dzięki oferowanemu przez firmę Richard Jahre GmbH i sprawdzonemu w warunkach praktycznych systemowi wczesnego ostrzegania, można aktualnie monitorować ryzyko zawalenia konstrukcji dachowych przy użyciu przejrzystej informacji. Całkowicie nowa w swoim rodzaju konstrukcja wymaga jedynie minimalizm nakładów na konserwację i zmniejsza również całkowite kodzty eksploatacji.
To innowacyjne rozwiązanie jest kompaktowe i bez problemu może być instalowane również w budynkach zabudowanych już wcześniej. Stosowanie naszego sytemu niesie ze sobą również korzyści ekonomiczne – pozwala znacząco obniżyć koszty regularnego przeprowadzenia oficjalnych badań przez statyków, mierniczych i ekspertów, ponieważ można zmniejszyć częstotliwość kontroli. Ponadto, dzięki dostępnym w czasie rzeczywistym danym pomiarowym, można o wiele precyzyjniej zaplanować niezbędne prace remontowe.
Zaniechanie prac remontowych i konserwacyjnych lub ich niedostatecznych zakres i ukryte wady konstrukcyjne mogą doprowadzić do przeciążenia konstrukcji dachowej.
Nie postrzegamy siebie wyłącznie jako dostawcy technologii. Robimy dużo więcej. Opracowujemy i realizujemy dla Państwa kompleksowe rozwiązania, których zaletą jest również dostawa elementów i usług inżynierskich przez jedną firmę.
Nasi doświadczeni specjaliści są do Państwa dyspozycji, chętnie doradzą i pokażą, jak może wyglądać oparty na czujnikach system ostrzegania opracowany pod kątem indywidualnych potrzeb. W trakcie prac projektowych uwzględnią oni całokształt czynników mających decydujące znaczenie dla bezpiecznego i ekonomicznego rozwiązania.
Żadna inna firma nie posiada w tej dziedzinie tak obszernej wiedzy i doświadczeń technologicznych, wynikających a zamontowania wielu pracujących już z powodzeniem instalacji.
Nie ma też przy tym znaczenia, czy chodzi o obiekt nowo budowany, czy też o późniejszą instalację w budynku zbudowanym wcześniej, do których system czujników TZU® jest doskonale predysponowany dzięki swojej kompaktowej i modularnej budowie.
Angażując naszą wiedzę i oferowane przez nas wysokiej jakości wyroby, towarzyszymy inwestorom, poczynając od fazy projektowania, poprzez instalację i późniejszą konserwację systemu.
W kwestii ryzyka i zagrożeń inwestorzy mogą zdać się na nas. Zapraszamy do skorzystania z naszej sprawdzonej wiedzy!
Firmowa historia przedsiębiorstwa jest jednocześnie częścią historii technologicznej. Założyciel firmy Richard Jahre, należy do pionierów techniki radiowej i udało mu się zbudować imperium kondensatorów.
Znaczenie na arenie międzynarodowej zyskały m.in. kondensatory wzorcowe o zdefiniowanej pojemności marki Richard Jahre. W erze podzespołów elektronicznych zmieniła się ponownie orientacja przedsiębiorstwa, zapewniając mu dalszy rozwój. W latach 90. XX skupiono się na tradycyjnych grupach wyrobów. – kondensatorach mikowych, płytkach mikowych i cewkach powietrznych. Na początku milenium doszły do tego przetworniki pomiarowe jako nowa specjalizacja.
W 2010 r. pierwsze hale zostały wyposażone w system czujników TZU®.
Przełomowe i nowatorskie rozwiązanie szybko zyskało duże uznanie nie tylko w świecie specjalistów. W 2011 r. firma Richard Jahre została zwycięzcą renomowanego konkursu innowacyjności „365 Orte im Land der Ideen”, gdzie otrzymała również nagrodę publiczności. To dodatkowe wyróżnienie pokazuje, jak dużą wagę przykłada społeczeństwo do kwestii bezpieczeństwa hal. Stosująć system czujników TZU®, właściciele hali zapewniają nie tylko niezbędne bezpieczeństwo, ale również na tym znacząco zyskuje ich wizerunek!
Produkcja wyrobów spółki Richard Jahre GmbH odbywa się w zakładach zlokalizowanych w Wilhelmshaven i Berlinie.